System inteligentnego oswietlenia

Systemy oświetlenia awaryjnego są bardzo dużą rolę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet że zostać zagrożone ich życie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zakończą się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na różne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie chociaż w sektorze ale jednocześnie w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku normalnej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne wady, jakimi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób możliwy do wdrażania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale energię będzie można jeszcze dać do drugich urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.